MENIU

Komentarai įrašui Atsikratyti antsvorio po naujųjų – misija įmanoma? yra išjungti Temos

Atsikratyti antsvorio po naujųjų – misija įmanoma?

Dažnai antsvorį turinčių žmonių pastangos atsikratyti nereikalingų kilogramų primena Sizifo akmens ritinimą į aukštą uolą.  Tačiau juos galima girti bent jau už pastangas. Taip sako abdominalinės chirurgijos gydytojas prof. habil. dr. Gintautas Brimas. 

Anot profesoriaus, nutukimas yra liga, tik anaiptol ne visi ja sergantys tai suvokia. Supratimas ateina tuomet, kai per didelis svoris žmogų „apdovanoja“ antrinėmis ligomis: cukriniu diabetu, arterine hipertenzija, stuburo, sąnarių ligomis ir t. t

Kodėl dietos nepadeda

Pradėti spręsti savo sveikatos problemas paskyrus sau tikslią datą yra lengviau, negu neturint jokio atspirties taško.

„Ryžtis atsikratyti antsvorio nustačius sau konkretų laiką yra puikus dalykas. Vadinasi, žmogus jau suvokia, kad būtina spręsti šią problemą nelaukiant pasekmių. Kur kas liūdniau, kai nesuvokiama, jog nutukimas – liga“, – teigia Gintautas Brimas.

Ši sveikatos problema sukelia labai daug kitų gretutinių ligų, teigia pašnekovas. Paradokslu, tačiau dažniausiai gydomos tik pasekmes, o ne pati priežastis.

Vaistų nuo nutukimo nėra, teigia gydytojas. Tiesa, dietos ir fiziniai pratimai, gyvenimo būdo keitimas turi poveikį. Nepasant to, milžiniškas pastangas įdėjęs žmogus dažniausiai rezultatais džiaugiasi tik tam tikrą laikotarpį, kuriam praėjus visi kilogramai sugrįžta. Dar gerai,  jei ne dvigubai…

Profesorius G. Brimas kalba negailestingai. Jo teigimu, nei dieta, nei įvairūs maisto papildai, nei sporto klubai neišgydo nutukimo. Nepadeda net operacijos.  Visos priemonės tik mažina svorį.

„ Apie 40 proc. žmonių šią ligą paveldėja genetiškai.  Kitos nutukimo priežastys – socialinis gyvenimas, įpročiai, buitis ir aplinka sudaro likusius 60 proc. Atimkite iš žmogaus visa tai ir jis numes svorio, bet kai sugrįš į savo įprastą gyvenimą, kartu grįš ir svoris. Tam, kad nutukimu sergantis asmuo galėtų kontroliuoti savo kūno svorį – būtina ilgalaikė motyvacija. Tai labai sudėtingas procesas ir šiuo atveju reikalinga yra ir specialisto pagalba“, – sako abdominalinės chirurgijos gydytojas prof. Gintautas Brimas

Ligos atmerkia akis

Kodėl kai kurie didelį antsvorį turintys žmonės tik susirgę antrinėmis ligomis ima keistis?  Pašnekovas į šį klausimą atsako paprastu, tačiau vaizdingu palyginimu.

Anot jo, pavyzdžiui, vėžiu susirgęs žmogus ilgai nejaučia jokių  ligos simptomų ir džiaugiasi gyvenimu. Į gydytojus dažniausiai jis kreipiasi jau tuomet, kai kasdienybę aptemdo skausmas ar iškyla kiti negalavimai.

„Gydytojai tokiam pacientui sako negalintys padėti, nes liga pasiekė paskutiniąsias stadijas. Taip ir su nutukimu. Ilgą laiką nutukę žmonės nejaučia jokių negalavimų, išskyrus kai kuriuos nepatogumus dėl per didelio svorio. Jie net nesuvokia, kad serga ir, kad ši liga neišvengiamai turės rimtų pasekmių. O štai cukrinis diabetas, negaluojanti širdis jau priverčia sunerimti“, – kalba G. Brimas.

Dauguma gydytojo pacientų prisipažįsta ilgą laiką manę, kad nutukimas – tai viso labo estetinė problema. Natūralu, kad taip galvojant  iš esmės keisti gyvenseną, mažinti svorį net nekyla minčių. Prisiimti atsakomybę turėtų ir šeimos gydytojai, kurie savo pacientams, sveriantiems  100 kg ir daugiau, neįvardija pagrindinės sveikatos negalavimų priežasties. Labai dažnai šiems pacientams išrašomi vaistai antrinių ligų gydymui, bet apie nutukimą jie iš savo gydytojo  dažnai neišgirsta jokių pastabų.

G. Brimo teigimu, apie 80 proc. atvejų pacientai dėl nutukimo kreipiasi patys, o ne siunčiami šeimos ar kitų specialybių gydytojų. Šeimos gydytojas pataria paprastai – mažiau valgyti ir daugiau judėti, tačiau kaip tai padaryti žmogui, kurio skrandis jau ištampytas ir mažiau valgydamas jis tiesiog jaučia nuolatinį alkį  ir niekaip negali pasiekti sotumo pojūčio?
Tokie žmonės tampa tikrais dietų specialistais, bet anaiptol ne visuomet valia ir rimtas nusiteikimas švenčia pergalę. Svarbu suvokti, jog nutukimas yra liga visam gyvenimui ir norint kontroliuoti savo svorį prireiks daug pastangų: valios, žinių, motyvacijos ir nuolatinės savo mitybos įpročių kontrolės.

Sveika mityba – nuo kūdikystės

„Nutukę žmonės dažnai turi vieną bjaurų įprotį – jie suvalgo viską, kas jų lėkštėje ir  mielai ištuština kitų šeimos narių lėkštes, jei šie ką nors palieka.  Gali būti, kad šis įprotis iš metų į metus tampė ir didino skrandį, ir dabar ištampytas skrandis yra didelis ir reikalauja didelio maisto kiekio. Nors kalorijų organizmui ir užtenka iš didžiulių riebalų atsargų. Nekiškite vaikams maisto per prievartą“, – pataria gydytojas.

Apie alkoholio ir tabako žalą kalbama jau darželiuose. Apstu socialinių reklamų  spaudoje, internete ir televizijoje. Tačiau apie nutukimo žalą ir priklausomybę nuo besaikio maisto vartojimo kurti socialinių reklamų neskubama ir šiai ligai prevencija nekuriama.

„Jūs tikrai girdėjote apie anoniminius alkoholikų ir narkomanų klubus, o girdėjote apie anonimines antsvorį turinčių žmonių bendruomenes? Šie žmonės su savo liga yra palikti vieni. Už skrandžio mažinimo operacijas jie turi daug sumokėti, nes valstybė padengia tik dalį išlaidų.  Nutukimo pasekmės skaudžios. Visi žinome, kad geriau užbėgti ligai už akių, o ne gydyti ją. Todėl patys savo vaikams privalome diegti sveikos mitybos principus. Laikai, kada rubuilis vaikas atrodė labai sveikas ir stiprus, jau praėjo“, – teigia profesorius G. Brimas.

Sukurkite sau ilgalaikę motyvaciją

Grįžimas į gamtą,  anot gydytojo, turėtų tapti kiekvieno didelį antsvorį turinčio žmogaus siekiamybe.

Jis pataria valgyti kuo daugiau natūralaus maisto, rasti būdą, kaip atimti iš savęs malonumą kimšti į skrandį itin kaloringus produktus ir patiekalus. Reikia suvokti, jog kiekvienos didelės ir storos šventės – dar vienas valios išbandymas, kuomet norisi išragauti visus ant stalo esančius patiekalus ir dar rasti vietos savyje dviems antriems patiekalams. Į darbą nuo naujųjų metų galima pradėti vaiščioti pėstute arba tiesiog judėti, kiek įmanoma daugiau. Visa tai privalo tapti įprastu, kasdieniu ritualu.  Kreipkitės pagalbos į psichologus, psichiatrus arba dietologus. Tai tik keletas iš būdų, kuriuos galima pradėti taikyti sau nuo naujųjų metų pirmosios dienos. Jei visa tai jau išbandyta ir rezultatų nėra, tuomet lieka skrandžio mažinimo operacija, bet šis būdas kainuoja, ir nemažai.  Beje,  į gydytoją dėl operacijos kreipiasi tie žmonės, kurie jau išbandė visus kitus įmanomus svorio metimo būdus ir nepasiekė norimo rezultato.

„Kai manęs klausia, kokia turėtų būti pagrindinė motyvacija keisti savo gyvenimą sergant nutukimu, aš atsakau, kad išsaugoti sveikatą. Kai mūsų gyvenimo prasmėje tilps kur kas daugiau už „išgerk, pavalgyk, pamiegok“, tuomet kalbėti apie ilgalaikę motyvaciją neliks prasmės. Gąsdinti mirtimi – ne išeitis. Pirmiausia žmogus pats turi norėti tapti sveiku. Svarbiausia – ne tapti tokiu, bet išsaugoti sveikatą. Juk nereikia aiškinti kuris, sveikas ar nuolat sergantis, gyvenimu džiaugiasi labiau?“, – retoriškai klausia abdominalinės chirurgijos gydytojas Gintautas Brimas.

 

„Šeimos sveikata“

foto – A. Kubaičio vlmedicina.lt archyvas
Share

Komentavimas atjungtas